Skip to content ↓

Etonbury Academy

Staff List

Your child's Form Tutor is your first point of contact. You can contact a member of staff by email using the following format:

InitialSurname @ bestacademies.org.uk  eg jbloggs@bestacademies.org.uk

Initial

Surname

Job Title

S

Allan

Teaching Assistant

A

Bacon English and RE Teacher

R

Baga

Assistant Principal - Curriculum, Head of Media, SLT

J

Bamford PE Teacher

R

Barnett

Music Teacher

H

Bass

Creative Technician

J

Beckwith Head of Year 9, Maths Teacher

O

Benham Cover Supervisor

J

Binks

Head of RE

I

Bodger 

School Systems Leader, SLT

J

Brahmachari-Limb

Head of Performing Arts, SLE

K

Brookes

English Teacher

C

Burt

Cover Supervisor

N

Bvunzawabaya PE Teacher

E

Carter Teaching Assistant

N

Carter Head of Year 6, Head of KS2 Maths, KS2 Teacher

J

Chandler

Teaching Assistant

L

Chillman

Administration Assistant - SENDCO

C

Clarke

Psychology Teacher

D

Cook Head of Food Technology

M

Craddock Assistant Principal - Behaviour and Attendance

N

Crockford KS2 Teacher

H

Dear

Site Assistant

H

Denton English Teacher

J

Downes 

Science Teacher

D

Ellis Site Assistant

I

Evason

Principal 

M

Evans

Head of Science

D

Facey-Rose

PA to Principal and SLT

C

Fallows

Finance Officer

O

French MFL Assistant

T

Gant

Careers Lead, PSHCE Co-ordinator

E

Gifford Assistant SENDCO

M

Gilbert

Lunchtime supervisor

L

Gilliland Teaching Assistant

S

Glazebrook

Exams Officer and Data support

G

Gotham Head of Year 5, KS2 Teacher

K

Hamit

Pastoral Services Officer

J

Hammond 

Senior Teacher - Teaching and Learning

E

Hardy

Head of Music, SLE

L

Harbour Head of Geography

M

Harpin Head of Year 11, PE Teacher

N

Hawkins

Senior Science Technician

M

Hawley

Cover Supervisor

E

Hilsden Design and Technology Teacher

S

Hilton

PE and Dance Teacher

K

Hume

Head of Geography

A

Johnson Attendance and Behaviour Administrator

H

Jones

Science Technician

N

Kirk Teaching Assistant

B

Kirkman

Head of Business Studies

R

Kirkman

Senior Teacher - Data, Head of ICT 

V

Lake

Lunchtime supervisor

S

Linwood KS2 Teacher (NQT)

V

Lockey

School Manager, SLT

S

Lunn KS2 Teacher

R

Manser

Science Teacher

A

Morgan Teaching Assistant

S

Maynard Teaching Assistant

T

McErlean Pastoral Manager and Deputy Safeguarding Lead

B

McGee Teaching Assistant

A

Mew

SENDCO

L

Miller

Medical Co-ordinator

A

Morris BEST Director of English

C

Morris

Cover Supervisor

C

Mwamatandala Head of MFL

F

Norman

Study Centre Manager

P

O'  Grady

Site Manager

H

Oldham Teaching Assistant

R

Packeer KS2 Teacher

E

Paddon KS2 Teacher

P

Pallister Teaching Assistant

K

Parsons

Head of Art and Photography

I

Phillips

Second in English

S

Plant

MFL Teacher

S

Preston

Teaching Assistant

E

Prior Head of Year 8, PE Teacher

S

Pritchard

Teaching Assistant

M

Pullinger Head of Year 10, PE Teacher

J

Pyper

Data Manager

R

Reeves Head of Design and Technology

D

Roberts

KS2 Teacher

L

Roberts

Receptionist, Administration Assistant

K

Sarup Second in Maths

C

Saunders Teaching Assistant

C

Scott

Maths Teacher

H

Sharrock Science Teacher

A

Sinfield Teaching Assistant

F

Skeels

Teaching Assistant

S

Smith

Lunchtime supervisor, Site Assistant

R

Soden

HR / Administration Assistant

P

Squires Design Technology and Food Technician

D

Sutcliffe Maths Teacher (NQT)

R

Sutton KS2 Teacher

S

Thaneja Teaching Assistant

A

Theobald Teaching Assistant

L

Vanner Head of Maths

C

Vernon-Hamilton

PE Teacher

A

Wagstaff-Sherwood English Teacher

C

Walker KS2 Teacher

M

Warr

Teaching Assistant

L

Wells

Head of English

L

Whittle Head of Juniors

J

Williams

Science Teacher

J

Yianni

Receptionist, Administration Assistant

J

Young Vice Principal

W

Young

Head of History